10 národních jídel, které stojí za to ochutnat!

Některá velmi oblíbená česká jídla mají mnoho set letou tradici. Jiná typická česká jídla se objevila až ve 20. století. Jaké jsou ty nejoblíbenější české lahůdky?

1. vepřo, knedlo, zelo

Každého Čecha toto národní jídlo napadne jako první. Název jasně prozrazuje, z čeho se tento pokrm skládá.

2. svíčková na smetaně

Recept na tuto českou pochutinu byl popsán již v první české kuchařce. Jde o hovězí maso, omáčku z kořeněné zeleniny a smetany, a stejně jako v předchozím jídle také z knedlíků. Poctivou svíčkovou by měla umět připravit každá dobrá kuchařka.

3. vepřový řízek

Dalším typickým pokrmem je vepřový řízek v trojobalu, který je většinou podáván s brambory.

4. smažený sýr

Lidově jej nazýváme „smažák“. Nejčastěji se připravuje z eidemu, a podává se hranolky a tatarkou. Jde o kalorickou bombu, která však opravdu stojí za to. Ochutnejte ji v jedné z restaurací. Nebudete litovat.

5. tatarák s topinkami

Tatarský biftek, nebo – li syrové hovězí maso se nepodává pouze v Čechách, ale jen u nás je servírován s kečupem, hořčicí a samozřejmě s poctivě očesnekovanými topinkami.

6. kapr s bramborovým salátem

Většina Čechů si toto výborné jídlo dopřává pouze o Vánocích. Příprava totiž není úplně jednoduchá, navíc Češi neradi obírají malé kostičky ryby. Je to velká škoda, protože kapr je velmi zdravé jídlo. K Vánocům však neodmyslitelně patří společně s bramborovým salátem.

7. ovocné knedlíky

Konečně taky nějaké sladké jídlo! Náplň většinou kynutých knedlíků může být různá. Plní se ovocem, které je momentálně k dispozici. Nejčastěji si však Češi dopřávají švestkové kynuté knedlíky, polité horkým máslem a zasypané moučkovým cukrem.

8. rajská omáčka

Omáčka je připravována z rajčat, a podává se s hovězím masem a kynutým knedlíkem.

9. bramboračka

Jak již název napovídá, jde o pokrm, který je vyráběn z brambor. Hustá polévka dokáže zasytit. Oblíbené jsou také bramboráky, nebo – li placky z nastrouhaných brambor.

10. koprová omáčka

Omáčku přezdívanou „koprovka“ si Češi vychutnávají s plátkem hovězího masa a samozřejmě – s knedlíkem.